≡ Menu

Matens prisutveckling under 50 år

Adam Svensson

Gästbloggare, Adam Svensson

Var maten billigare förr? Här är en tabell för prisutvecklingen på 23 vanliga livsmedel. Vi är många som flera gånger fastnat i diskussioner om vad saker och ting kostade förr. Vi har inte svar på allt men prisskillnaderna visar på att det inte är en generell upp- eller nedgång i pris. Det är många faktorer som spelar in, några förklaras nedan.

Vara 1962 1962 Inkl.
952,75% inflation
2011
Vetemjöl 2kg 2,32 kr 24,43 kr 14,90 kr
Havregryn 1kg 1,55 kr 16,32 kr 14,94 kr
Ris,
långkornigt 500g
0,95 kr 10,00 kr 9,99 kr
Kellogs
kornflakes 1kg
3,09 kr 32,54 kr 39,80 kr
Bröd,
Juvel/Skogaholmslimpan
2,45 kr 25,80 kr 21,95 kr
Husman
knäckebröd 1pkt
2,52 kr 26,54 kr 8,50 kr
Kaffe 500g 5,44 kr 57,28 kr 41,95 kr
Neskaffe 200g 15,20 kr 160,06
kr
62,90 kr
O’boy 450g 3,24 kr 34,12 kr 27,90 kr
Ekströms
chokladpudding 16port
4,00 kr 42,12 kr 29,90 kr
Slotts senap
490g
3,27 kr 34,43 kr 16,50 kr
Vichyvatten,
33cl
0,46 kr 4,84 kr 5,00 kr
Sockerdricka,
33cl
0,49 kr 5,16 kr 5,00 kr
Margarin, 500g 1,90 kr 20,01 kr 13,95 kr
Smör, 500g 3,40 kr 35,80 kr 27,50 kr
Ägg, 6-pack 2,36 kr 24,85 kr 12,90 kr
Herrgårdsost
1kg
8,50 kr 89,51 kr 68,50 kr
Husållsost,
1kg
7,80 kr 82,13 kr 49,90 kr
Standardmjölk,
1l
0,97 kr 10,21 kr 8,30 kr
Fil, 1l 1,06 kr 11,16 kr 9,20 kr
Vispgrädde,
5dl
4,10 kr 43,17 kr 14,95 kr
Läkerol org. 1
ask
0,65 kr 6,84 kr 10,50 kr

Eftersom Konsumentföreningen Stockholm är en väldigt gammal förening springer vi i ibland på intressant information från förr. På kontoret hittade jag en gammal prisbok från 1962 som tillhörde en Konsumbutik. För att ta reda på hur prisutvecklingen på mat har varit under de senaste 50 åren gick jag till ett Coop Extra för att kolla upp priset på samma eller likvärdiga produkter. Många varumärken finns inte längre kvar men eftersom produkterna är någorlunda homogena tror jag inte att märkets värde har en avgörande betydelse. Dock finns det en mängd andra faktorer som spelar en stor roll på hur priserna ser ut.

En intressant upptäckt var hur mycket större alla förpackningar är idag. O’boy och kaffe köper vi idag nästan i bulk medan det var lyxprodukter i små förpackningar för ett halvt sekel sedan. Mindre förpackningar ger ökade kostnader i hantering och förpackningsmaterial.

Den viktigaste aspekten, som vi ofta förbiser i hur det var förr, är inflationen. Det kanske är svårt att tro men sedan 1962 har vi haft en inflation på 952,75 %. Vad vi kan tro är att varor har blivit dyrare medan det egentligen är värdet på valutan som har minskat. Här kan man enkelt räkna om värdet.

Inom jordbruket och tillverkning har det skett en otrolig utveckling när vi ser till effektiviseringen. Mer spannmål per hektar kan skördas och färre arbetstimmar behövs i både jordbruk och tillverkningen med alla maskiners hjälp. Storskalig produktion med minimerad arbetsinsats ger lägre kostnader.

När vi gick med i EU förändrades mycket i handeln. Att analysera exakt vilken betydelse det har för priset skulle kräva mer utrymme än vad jag har plats med här.

Momsen har sedan 1962 pendlat både upp och ner, från 6,4 % till dagens 12 % för livmedel.

Bostadskostnaderna har generellt höjts vilket har gett ändrade förutsättningar för hur mycket vi kan eller är villiga att spendera på mat. Men samtidigt har den disponibla inkomsten ökat vilket gör att vi i dagens läge har mer pengar i hushållet att spendera på annat än de fasta utgifterna.

Det finns givetvis andra faktorer som inte nämns här. T.ex. kan vi inte, av givna skäl, göra någon jämförelse av matens kvalitet nu mot då.

Adam Svensson, Konsumentföreningen Stockholm

Comments on this entry are closed.

  • Louise Konsumentkoll 11 januari 2012, 12:31

    Fick frågan om köttpriserna och dess utveckling. Tyvärr innehöll prisboken inga uppgifter om kött. däremot hittade jag en publikation från SCB om köttpriser för 1991-1999 http://www.scb.se/Pages/PublishingCalendarViewInfo____259923.aspx?PublObjId=2068 kapitel 9. / Adam

  • Fröken Dill 11 januari 2012, 13:09

    Intressant. Det ser ju ut som om maten är riktigt billig idag, om man jämför!

  • Anders Börje 12 januari 2012, 8:41

    Matens kvalitet var säkert bättre för. Om inte annat så var det mindre tillsatser då,
    och alltså en mer naturligare smak….

  • Gustav Erikson 12 januari 2012, 15:43

    Mat ÄR billigt idag, speciellt för den som kan laga mat och gör det.